kamizelki, odzież, odblaski, odblaskowa, odblaskowych, nadruki, nadrukiem, kask, gadżety

Darmowa dostawa od 500zł
zobacz szczegóły

Bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów.

14-04-2020

Zgodnie z art. 11 ustawy Prawo o ruchu drogowym, pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym jest zobowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Odblaski muszą także nosić piesi prowadzący poboczem rower, skuter, motocykl czy wózek. Za brak odblasku grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.

Pieszy lub rowerzysta poruszający się bez odblasków jest widoczny przez kierowcę z kilku / kilkunastu metrów, w zalezności od pory dnia.
W przypadku używania elementów odblaskowych ta odległość wzrasta kilkukrotnie, nawet do 200 metrów.

Jeżeli poruszamy się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych czy rowerzystów to nie mamy takiego obowiązku, ale dla własnego bezpieczeństwa lepiej w takiej sytuacji też stosować się do tego przepisu i nosić kamizelki odblaskowe lub odblaski.

Najłatwiej dostępnym i tanim elementem odblaskowym, którego można użyć w takich sytuacjach jest kamizelka odblaskowa. Kamizelki odblaskowe są dostępne w różnych kolorach i fasonach. Można kupić kamizelki odblaskowe żółte, pomarańczowe, różowe, białe, są również modele szyte specjalnie z myślą o najmłodszych.

Chociaż, że przepisy nie nakazują używania odblasków w mieście, warto je nosić. Statystyki pokazują, że co roku ginie w wypadkach wielu pieszych i rowerzystów dlatego warto zainwestować niewielką sumę w kamizelkę odblaskową, żeby poprawić swoje bezpieczeństwo.
Oprócz kamizelek odblaskowych można użyć innych gadżetów z odblaskami, które kosztują niewiele a mogą uratować życie.


art. 11 pkt. 4a. ustawy Prawo o ruchu drogowym:
"Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu chyba, że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku".

 

Pozostałe wpisy